تبلیغات
مدیریت و منابع انسانی - مطالب آبان 1395
هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
دیوارهای شیشه ای!
شنبه 1395/08/29 ساعت 12:16 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
طی سالیان گذشته این فرصت طلایی را داشته ام که به واسطه ارزیابی، آموزش و یا مشاوره شرکت ها و سازمان های مختلفی را بازدید و در بسیاری از موارد با جزییات مهمی از مسایل و پیچیدگی های آنها آشنا و مواجه شوم. 
چند روز پیش به جلسه ای مشورتی در دفتر مرکزی یک شرکت خصوصی دعوت شدم. ساختمانی بزرگ با نمایی متمایز، بسیار جلب توجه می نمود. محل برگزاری جلسه در بالاترین طبقه ساختمان و در محل دفتر مدیرعامل قرار داشت. 
در مقابل خروجی آسانسور راهروی بلندی قرار داشت به درب بزرگ و زیبای چوبی منتهی می شد. پس از باز شدن با صحنه متفاوتی مواجه شدم. فضایی حدود 1000 متر که در آن اتاق هایی با دیوارهای شیشه ای تعبیه شده بود. تمامی محوطه این طبقه از میان شیشه های به طور کامل قابل رویت بود. این جا فقط سرویسهای بهداشتی-به ناچار- دیوارهایی غیر شیشه ای داشت. 
در این فضا، سکوتی مطلق برقرار بود و زنان و مردانی جوانی با چهره ای درهم کشیده و پراسترس در پشت مانیتورهای خود به ظاهر مشغول به کار بودند. حس کنجکاوی من موجب شد در مجال بسیار کوتاه پیش از شروع جلسه -شاید 50 ثانیه- با یکی دو نفر از آنها گفتگو کنم. 
وقتی از مدیرعامل دلیل چنین طراحی عجیبی را پرسیدم، بهینه کاوی از کشورهای اروپایی برای افزایش بهره وری را علت این اقدام توصیف نمود. اما جند نکته قابل توجه است: 
1-دیوارهای شیشه ای حامل پیام به کارکنان است. دیوارهای شیشه ای پیام بی اعتمادی کامل مدیریت به کارکنان است. این جا فرض بر آن است كه همه افراد سازمان به دنبال فرصتی برای فرار از مسئولیت ها و وظایف شان هستند. دیوارهای شیشه ای به همه می گویند:«ما به شما اعتماد نداریم!»
2-فرهنگ كار آمریكایی،‌ در محیط كار ایرانی فقط تعارض ایجاد می كند. شاید اغلب دفاتر كار در كشور آمریكا پانوراما و با دیوارهای شیشه ی باشد اما باید حواس مان باشد كه فرهنگ كار آمریكایی با محیط و فرهنگ كار فعلی ما بسیار متفاوت است. این خوش بینانه است كه یك شبه شركتی با بهره وری بسیار بالا و نتیجه گرا در میان شهری دودآلود و پرترافیك قرار گرفته است،‌ از روزی 20 دقیقه به روزی 7 ساعت كار تبدیل كرد. این تغییر نیازمند كاركنانی با روح و روان آماده تر دارد وگرنه به تدریج دیوارهای شیشه ای شفاف به سمت مات و كدر شدن خواهد رفت.
3-سازمانی با دیوارهای شیشه ای،‌نیاز به رهبری سازمانی با رفتارهای كاملا الگو دارد. از محاسن دیوارهای شیشه ای آن است كه رهبران سازمان به خوبی در آن دیده می شوند. از آن جا كه هر رفتار عملكردی و كلامی رهبران همیشه زیر ذره بین كاركنان است،‌ این جا دیوارهای شیشه ای موجب می شود كه رهبران دقت نظر بسیار بیشتری بر عملكرد خود داشته باشند. 
4-به دیوارهای شیشه ای نگاهی مثبت داشته باشیم!‌ فرض كنید دیوارهای شیشه ای در تعاملات روزمره ما،‌ در ادارات دولتی و غیردولتی ما جایگزین دیوارهای فعلی شود. در این صورت موجب می شود همیشه همه ما حواس مان به این باشد كه كسی در حال نظاره بر عملكرد ما است. در این حالت بسیاری از ما هر واژه ای بر زبان جاری نخواهیم كرد،‌ هر اقدامی انجام نخواهیم دارد و انگار حضور خدا-كه البته او همیشه و از رگ گردن به ما نزدیك تر- را در كنار خود احساس می كنیم. 
به نظر شما دیوارهای شیشه ای چگونه اند؟‌
كانال مدیریت و منابع انسانی 
tlgrm.me/hrjournalist
ادمین:@azaminejad

مرتبط با: نوشته های شخصی ,


ارزش یک قرص نان!
جمعه 1395/08/28 ساعت 10:39 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

نانوا برای پس دادن باقی مانده پول اصرار بر گرفتن یک قرص نان اضافی می کرد. در پایان آن گفتگو گفت:«مگر یک قرص نان چقدر می ارزد؟»
شاید این پرسش هنوز ذهن مرا درگیر خود کرده است که واقعا:«مگر یک قرص نان چقدر می ارزد؟»
1- قیمت یک قرص نان بسته به نوع آن از 700 تومان(نان بربری) تا 2500 تومان(نان سنگک دورو کنجد) متغیر است. اما به گمان من ارزش یک قرص نان بیش از این ها است! 
2- ارزش یک قرص نان شاید از  اندازه گیری زحمت فرایند به دست آوردن آن به دست آید. حضرت سعدی رحمه الله علیه چه زیبا گفته است: 
«ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند. تا تو نانی بکف آری و به غفلت نخوری»
3- شاید بهترین کسی که ارزش یک قرص نان را به خوبی درک می کند نان آوری است که تنها می تواند شب را با همان یک قرص نان خانواده را سیر و خوشحال کند. 
4- ارزش یک قرص نان به گمانم از خیلی چیزها  بیشتر است. 
آن قرص نان اضافه ای که به اجبار از نانوا گرفته بودم؛ در مسیر منزل به پسرک حدودا 4 ساله دستفروشی که در مسیر همیشگی ام می دیدم دادم به گمانم او نیز ارزش زیادی برایش قایل بود. 
پی نوشت: فرهنگ بهره وری و مصرف بهینه را با "خودمدیریتی" در خود تقویت کنیم. 
سیدمحمد اعظمی نژاد
تهران-آبان 1395
مدیریت و منابع انسانی 
tlgrm.me/hrjournalist

بهبود و توسعه راهبردهای بازاریابی
شنبه 1395/08/15 ساعت 05:07 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

این مقاله در روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ به چاپ رسیده است.

قصد دارید شروع دوباره‌ای برای بازاریابی شرکت خود داشته باشید. این خیلی عالی است!‌ اما اگر تصمیم به کسب نتایج بهتری نسبت به گذشته دارید، نیاز است رویکردهای متمایزی اتخاذ کنید. در این نوشتار مجموعه‌ای از اقدامات برای بهبود و توسعه راهبردهای بازاریابی ارائه می‌شود:

1) برای موفقیت در بازاریابی منابع کافی اختصاص دهید

یکی از مهم‌ترین موارد اثرگذار بر موفقیت راهبردهای بازاریابی، تخصیص منابع مناسب برای آن است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی منابع (کارکنان و پول و...) ‌برای رسیدن به اهداف تعیین شده اختصاص داده‌اید. اندازه بودجه بازاریابی به میزان دسترسی شما به منابع و اینکه قصد دارید با چه سرعتی به هدف تعیین شده نزدیک شوید، بستگی دارد. بدیهی است که اگر رویای شما یک ماهی خاویار باشد، اما به اندازه یک ماهی تن بودجه اختصاص دهید، نه‌تنها نتایج ناامیدکننده‌ای به‌دست خواهید آورد، بلکه اعضای سازمان خود را با وجود تلاش‌های فراوانی که خواهند داشت، به بی‌کفایتی خواهید رساند!‌ برای تعیین و تخصیص بودجه بازاریابی می‌توانید از چک لیست بودجه گذاری بازاریابی استفاده کنید.

2) فهرست و مشخصات مشتریان ایده‌آل خود را به‌روزرسانی کنید

فهرست مشتریان خود را تهیه و بررسی کنید که سودآورترین و البته جذاب‌ترین آنها برای ادامه همکاری کدام هستند؟‌ اطمینان حاصل کنید که این فهرست به‌روز شده است تا بتوانید از آن برای رسیدن هرچه سریع‌تر به اهداف بازاریابی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید دسته بندی مشتری و تعیین استراتژی‌های مرتبط با هر گروه موضوع مهمی در کسب موفقیت بازاریابی است.

3) عملکردی متمایز داشته باشید

اطمینان حاصل کنید که «همیشه» عملکردی متمایز نسبت به رقبای خود در بازار داشته باشید. با مشتریان خود گفت‌وگو کنید و دلیل اصلی رغبت آنها برای خرید از شرکت خود و از آن مهم‌تر احتمال تمایل آنها برای خرید از رقبا را شناسایی کنید.

4) برنامه‌های بازاریابی خود را بررسی و بازبینی کنید

اطمینان حاصل کنید که برنامه‌های بازاریابی شما به اندازه کافی برای مشتریان جذاب است.‌ این برنامه‌ها باید منحصربه‌فرد، ‌تاثیرگذار و برای مشتریان بالفعل و بالقوه شما چشمگیر باشند. ضمنا تمامی کارکنان تیم بازاریابی و فروش شرکت باید از این برنامه‌ها آگاهی کامل داشته باشند.

5) وب‌سایت و بازاریابی اینترنتی خود را مورد بررسی قرار دهید

به وب‌سایت و کانال‌های ارتباطی شرکت در شبکه‌های اجتماعی نگاهی بیندازید و اطمینان حاصل کنید طراحی آن به گونه‌ای باشد که مخاطبان را به‌طور مناسب جذب کند. آیا پیام‌های تبلیغاتی و برندینگ مناسبی در کانال‌های ارتباطی شما ارسال می‌شود؟ ‌آیا مخاطبان شما به‌طور مناسب با این پیام‌ها درگیر می‌شوند؟ ‌آیا محتوا و مطالب ارائه شده در کانال‌های ارتباطی شما مناسب و قانع‌کننده برای مخاطبان هست؟‌

6) فرآیند فروش شرکت را بررسی و مستندسازی کنید

آیا فرآیند فروش شرکت شما برای رسیدن به کمیت و کیفیت مورد انتظار مشتریان و اهداف تعیین شده سازمان، تنظیم و برنامه‌ریزی شده است؟ ‌آیا همه اعضای تیم فروش شما این فرآیند را به‌طور کامل برای رسیدن به چشم‌انداز تعیین شده فروش به درستی انجام می‌دهند؟‌ آیا فرآیندهای فروش خود را مستندسازی کرده‌اید؟ ‌آیا سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان شما اثربخشی مورد انتظار را دارد؟‌ آیا می‌توانید با ابزارهای به‌روزتری فرآیندهای فروش خود را کارآمدتر کنید؟‌

7) استراتژی‌های بازاریابی و فروش را مستند کنید

مسائل و موضوعات پیش‌روی خود در بازاریابی و فروش را شناسایی کنید و با اولویت بندی به صورت گام به گام آنها را حل کنید. بسته به ماهیت مسائل شناسایی شده، ممکن است نیاز به توسعه برنامه‌های عملیاتی مانند بازاریابی محتوا، ایجاد و بهبود شبکه‌های اجتماعی و مواردی دیگر
داشته باشید.

8) پیشرفت برنامه‌های عملیاتی بازاریابی را به‌طور دقیق رصد کنید

مطمئن شوید برای هریک از برنامه‌های بازاریابی شاخص اندازه‌گیری مناسبی تعیین شده باشد و برای هریک از برنامه‌ها یکی از افراد سازمان برایی پاسخگویی مشخص شده باشد. جلسات منظمی برای بررسی پیشرفت، ‌شناسایی و حل مشکلات پیش‌رو تشکیل دهید. از شکست‌ها و پیروزی‌ها به‌عنوان عامل مهمی برای یادگیری همه اعضای شرکت استقبال کنید.

9) برای فرآیند بازاریابی، ممیزی داخلی مستمر داشته باشید

در کسب‌وکار امروزی، پویایی فرآیندهای بازاریابی بسیار حائز اهمیت است. این احتمال وجود دارد برخی ابزارهای بازاریابی که طی یک سال گذشته اثربخشی داشته‌اند، به‌دلیل تغییر شرایط کسب‌وکار و با گذشت زمان کم‌اثر یا بی‌اثر شده باشند، بنابراین لازم است به صورت دوره‌ای – به‌ویژه براساس دریافت سیگنال‌های بزرگ تغییر در محیط کسب‌وکار - فرآیندهای بازاریابی را ممیزی و به‌روزرسانی کنید. به‌یاد داشته باشید با توجه به چالش‌های پیش‌رو در فضای متغیر کسب‌وکار امروزی، ‌گریزی جز بهبود مستمر راهبردهای بازاریابی وجود ندارد.

منبع: entrepreneur


برچسب‌ها: بازاریابی ,


بازاریابی در كسب و كار...
سه شنبه 1395/08/4 ساعت 08:27 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

جوان ماست بند
یکشنبه 1395/08/2 ساعت 12:03 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

در نزدیكی منزل ما یك فروشگاه كوچك لبنیات بسیار فعال وجود دارد. نشانه های رونق در این مغازه سنتی با حضور پرتعداد مشتریان و یا صف انتظار برای خرید نمایان است. صاحب این مغازه جوان ریزنقش و سیه چرده است. به آسانی می توان در چهره او نبوغ اقتصادی،‌ مدیریت و رهبری ذاتی و تسلط كامل بر امور را مشاهده كرد. او توانسته است در یك مغازه حدود ده تا پانزده متری حدود پنج نفر را به طور مستقیم مشغول به كار كند و از آن مهم تر اینكه تمامی منابع هرچند بسیار محدود خود را به خوبی مدیریت كرده و به بهترین شكل تبدیل به ارزش برای خود و مشتریانش نماید.

چندی پیش به جلسه ای جهت مذاكره ارائه خدمات مشاوره و آموزش به یك شركت دولتی دعوت شدم. محوطه آن شباهت زیادی به یك جنگل داشت!‌ زمینی بسیار بزرگ و با انبوهی از درختان بسیار بلند و البته من به همراه همكارم ناگزیر به طی كردن مسیر از درب ورودی تا ساختمان جلسه بودیم،‌ بگذریم از اینكه در این محوطه گم شدیم و حدودا پانزده دقیقه از فضای آن جنگل(محوطه سازمان)‌لذت بردیم!

بعد از شروع جلسه و كمی گفتگو با مدیران آن سازمان،‌ به طور ناخودآگاه ذهنم به جوان ماست بند محل زندگی ام معطوف شد كه چقدر دیدگاه و عملكرد متفاوت با این مدیران داشت. مدیرانی كه در جلسه حضور داشتند-با وجود سن تقویمی بالا!- تقریبا دیدگاه و عملكرد مشخصی برای مدیریت منابع در اختیار خود نداشتند. تقریبا هیچ ایده یا نشانه های از نوآوری در آنها دیده نمی شد. تقریبا نشانه ای از شایستگی در آنها پدیدار نبود!‌

به گمانم خیلی فرق نمی كند كه مسئولیت اداره كجا به عهده هر یك از ما باشد،‌ یك مغازه ماست بندی،‌ یا یك سازمان بزرگ. برای موفقیت نیازمند شایستگی و یادگیری روزانه هستیم. 


 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram