تبلیغات
مدیریت و منابع انسانی - مطالب مهر 1394
هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
ابزار انتخاب یک مشاور مدیریت برای سازمان
پنجشنبه 1394/07/30 ساعت 08:48 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
سیدمحمد اعظمی‌نژاد  
رئیس کمیته آموزش و پژوهش-انجمن مدیریت ایران

در فرهنگ لغات وبستر، مشورت به‌عنوان«در جست‌وجوی نظر یا توصیه از شخصی دیگر برای تصمیم‌گیری» معنا شده است. استفاده از مشاوران مناسب، بدون تردید کیفیت تصمیم‌گیری‌ها و در نتیجه بقا، سودآوری کسب‌وکار شما را بهبود خواهد داد. 


یکی از دغدغه‌های مهم صاحبان کسب‌وکار، انتخاب مناسب یک مشاور مدیریت تاثیرگذار برای سازمان است. در این نوشتار راهکارهایی برای انتخابی صحیح به شما ارائه خواهد شد.
برای انتخاب یک مشاور مدیریت گام‌های زیر را بردارید: 
گام اول-وظایف و مسوولیت‌ها را تعریف و شرح وظایف مشاور را مشخص کنید. 
پیش از مذاکره و گفت‌وگو با یک مشاور مدیریت، ضروری است برای خود مشخص کنید که در چه حوزه‌ای به او نیاز دارید، البته ترجیحا بهتر است این نیاز را در جایی بنویسید! با تهیه این سند، قلمرو(scope) همکاری شما با مشاور تعیین می‌شود. این سند به‌عنوان مدرک مرجع برای انتخاب مشاور مدیریت شناخته می‌شود. شما می‌توانید در این سند به موارد زیر توجه و اشاره کنید: 
• هدف از گرفتن مشاوره 
• وظایف مشخصی که باید انجام شود. 
• نتایج مورد انتظار 
• نقشی که مشاور باید ایفا کند
• محدوده اختیارات مشاور 
• مدیریت تغییرات در خدمات مشاور: در حین استفاده از خدمات مشاوره مدیریت، ممکن است نیاز به تغییراتی در محدوده خدمات مشاوره، قیمت قرارداد، زمان انجام کار و موارد جزئی دیگر براساس مشاهده و توافق طرفین به وجود آید، که نیاز است درباره تغییر آن از خود انعطاف به خرج دهید. 
• برنامه زمان‌بندی: داشتن برنامه زمان‌بندی در گرفتن خدمات مشاوره‌ای بسیار مهم است. شما باید نقاط برجسته(milestone) و اقلام تحویلی توسط مشاور را در هر مرحله مشخص کنید. 
• معیارهای انتخاب: این مهم است که شما به دنبال مشاور مدیریت با چه کیفیتی هستید؟ شما باید معیارهایی برای انتخاب گزینه‌های پیش روی خود را براساس تخصص، تجربه اجرایی و تعادل روحی در نظر بگیرید.

 گام دوم-فهرستی از مناسب ترین مشاوران مدیریت تهیه کنید. پیش از آنکه بخواهید با هر فردی برای درخواست پیشنهاد مشاوره مدیریت صحبت کنید، فهرستی از مناسب‌ترین افرادی که می‌توانند در حوزه مورد نظر به شما مشورت دهند، تهیه کنید. شما باید هریک از این افراد را براساس معیار‌های انتخابی خود مورد ارزیابی قرار دهید. بسیاری از مشاوران براساس ارتباطات شخصی یا آشنایی نسبی قبلی وارد یک سازمان می‌شوند، اما باید بتوانید این سوالات را درباره مشاور کاندیدای خود پاسخ دهید: 
• این فرد چه مدت در این کسب‌وکار(مشاوره مدیریت) بوده است؟ 
• آیا فرد کاندیدای شما تجربه، شایستگی و منابع مورد نیاز برای مشاوره با سازمان را در اختیار دارد؟ 
• این فرد از چه سازمانی تایید صلاحیت شده است؟ آیا در یک انجمن حرفه‌ای معتبر عضویت و فعالیت موثر دارد؟ 
• آیا او از بهترین روش‌ها و تجارب مدیریتی در سطح بین‌المللی و تطبیق آن با شرایط کشور برخوردار است؟ 
شما می‌توانید پس از گرفتن پاسخ درباره این پرسش‌ها به کاندیداهای مناسب تر نزدیک شوید، اما هنوز برای تصمیم‌گیری عجله نکنید! 

 گام سوم-پیشنهادهای ارسالی کاندیداها را مورد بررسی قرار دهید. در پیشنهاد همکاری(پروپزال) که از سوی مشاور ارائه می‌شود،این موارد باید در نظر گرفته شود:روش‌های تشخیص وضعیت موجود(که معمولا به‌صورت ارائه پرسشنامه؛ برگزاری جلسات مشترک، مصاحبه یا روش‌های معمول دیگر است)،برنامه زمان‌بندی انجام کار،دستاوردهای مورد انتظار و برآورد زمان و هزینه انجام کار. اساسا پیشنهادی که از سوی مشاور ارائه می‌شود باید نشان‌دهنده درک کامل وی از صورت مساله طرح شده از سوی شما باشد. شما باید بتوانید براساس مشاهده این پیشنهاد به خود اطمینان دهید که نتیجه حاصل از این پیشنهاد، نتیجه‌ای رضایت‌بخش و مورد انتظار برای شما و سازمان است. 

گام چهارم- مشاور مناسب را انتخاب کنید. بعد از بررسی پیشنهادهای ارسالی، جلسه‌ای برای مصاحبه و گفت‌وگوی حضوری با کاندیداها هماهنگ کنید.  در این جلسه او فرصت خواهد داشت تا روش کار مشاوره خود را برای شما تبیین کند. جالب اینجا است که شما می‌توانید در این جلسه رایگان، ایده‌های باارزشی از مشاور برای بهبود کسب‌وکار خود به دست آورید. 
در ارزیابی نهایی خود باید به موارد زیر توجه کنید: 
• کیفیت سند پیشنهادی ارائه شده، آیا مشاور برای آماده کردن این پیشنهاد وقت اختصاص داده است؟ 
• محتوای پیشنهاد، آیا ایده‌های ارائه شده در سند پیشنهادی جذابیت دارد؟ 
• روش انجام کار، آیا پیشنهاد ارسالی، قابل انجام است؟ شما باید اطمینان حاصل کنید که مشاور به قولی که وعده می‌دهد، حتما عمل می‌کند. علاوه بر این مهم است که مشاور با تیم کاری شما سازگاری داشته و مورد پذیرش در سازمان باشد. 
• مدت زمان انجام کار، آیا بازه زمانی ارائه شده مناسب است؟ 
• هزینه، موضوع هزینه پیشنهاد مشاوره، قابل تامل است. انگلیسی‌ها ضرب‌المثل معروفی دارند: «هنوز آنقدر پولدار نشده‌ام، که جنس ارزان‌قیمت بخرم». یادتان باشد قبل از فکر کردن به هزینه باید برای شما کسب نتیجه در اولویت باشد. 

گام پنجم- با مشاور تعامل داشته باشید. برای تصمیم‌گیری نهایی باید با مشاور خود تعامل مستمر داشته باشید. در این تعامل نکات زیر را تعیین تکلیف کنید: هزینه مشاوره و شیوه پرداخت به مشاور، چارچوب زمانی انجام کار، اقلام تحویلی مورد نظر در نقاط عطف زمانی مشخص شده،شرایط فسخ قرارداد.
گام ششم- برای کسب بهترین نتایج، فرآیند مشاوره را مدیریت کنید. برای موفقیت در مشاوره مدیریت، هر دو طرف (کارفرما و مشاور) سهم بزرگی دارند. برای سازمان شما مهم است که بابت مبلغی که پرداخت می‌کند ارزش دریافت کند. در عوض مشاور نیز علاقه‌مند است با انجام یک کار با کیفیت شهرت و اعتبار بیشتری برای خود به دست آورد.  اما برای بالابردن درصد موفقیت در فرآیند مشاور باید آن را مدیریت کنید. 
به خاطر داشته باشید در خرید خدمات مشاوره مدیریت علاوه بر زمان، دانش و تجربه به سازمان شما منتقل می‌شود، بنابراین لازم است تعاملی برنده-برنده با مشاور داشته باشید. 

واویـــلا حــــرم اواره شـده...
چهارشنبه 1394/07/29 ساعت 08:22 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
دوستان و مخاطبین عزیزم، ایام شهادت حضرت امام حسین(ع) و یارانش تسلیت باد 
التماس دعا...
برای دیدن نماهنگ زیر روی آن کلیک کنید....

[http://www.aparat.com/v/zmEnS]


برچسب‌ها: مردم ,

میوه آفت زده سلامتی مردم
دوشنبه 1394/07/27 ساعت 10:59 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

هرچه قدر تلاش کردم موفق نشدم که از نگاشتن این سطور منصرف شوم! اصولاً حال من از دیدن مردم رنجوری که ناخواسته لباس عافیت خود را از دست داده اند، به هم می ریزد. 
قبلاً نیز درباره سلامت، در همین جا، مطلبی با عنوان «سلامت،مطالبه ای قانونی»نوشته ام. اما هربار که در بین جماعتی حاضر می شوم که بی هیچ اختیاری در مسیر بیماری قرار گرفته اند، بی اختیار غصه دار می شوم. 
وقتی نگاه نگران زن جوانی را نظاره می کنی که بی هیچ امیدی به مادر رنجور خود که در حال شیمی درمانی می نگرد، وقتی مرد پنجاه ساله ای به دلیل MS توان سخن گفتن ندارد. 
شاید برای شما جالب باشد که بدانید با وجود وضعیت اقتصادی فعلی که اغلب صنایع با چالش های جدی روبرو هستند، کسب و کار حوزه سلامت و درمان حسابی سکه است. از خدمات پزشکی و درمان، تولید و واردات دارو، مراکز عسکبرداری MRI و... 
البته این یک برداشت نیست، به عنوان کسی که با کسب و کارهای مختلفی در حال تعامل و همکاری هستم، این موضوع را به صورت ملموس مشاهده کرده ام. 
فکر می کنید چه اتفاقی افتاده است؟! ما در حال چیدن میوه ای هستیم که طی چند سال گذشته به دلایل معلوم حسابی آفت زده است. 
و اکنون نتیجه بدست آمده آن است که درصد زیادی از مردم با بیماری های مختلف دست به گریبان هستند، انواع سرطان های مختلف، بیماری های شدید تنفسی، ناراحتی های گوارشی و ...
در همین وب سایت نوشتم، نقش خودمراقبتی در سلامت زیاد است. اما پارازیت ماهواره ای طی سالهای گذشته تاکنون، آلودگی هوای ناشی از بنزین های تولیدی پتروشیمی طی سال های گذشته و خیلی عوامل محیطی دیگر از دایره نفوذ خودمراقبتی خارج است. 
از طرفی برای جبران این اتفاق دولت ناگزیر می شود بودجه کلانی صرف سلامت کشور کند، بودجه ای می توانست به جای درمان مردمان بیمار و از کار افتاده به پیشگیری و سلامت نیروی کار کشور برای بهره وری منجر شود. انگار که در یک دور باطل افتاده ایم، جایی پارازیت ماهواره ساطع و مردم سرطان می گیرند و در جایی دیگر برای هزینه درمان آنها بودجه اختصاص می یابد. 
لیاقت و حق هر انسان، سلامت، شادی و زندگی با کیفیت است. امیدوارم همه مردمان کشور من همیشه در سلامت و امنیت باشند و این میسر نمی شود مگر با عقلانیت، اتخاذ تصمیمات درست در سطح کلان و خرد. 
سالم و شاد باشید. 
سید محمد اعظمی نژاد
تهران-27 مهر 1394 برچسب‌ها: مردم , سلامت , مدیریت ,

بازخوانی یک یادداشت!
شنبه 1394/07/25 ساعت 11:10 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

این یادداشت 2 سال پیش  وب سایت hrjournalist نگاشته شده است. قضاوت اینکه چه قدر بر این چالش ها طی این 2 سال فائق آمده ایم، با تک تک ما. یادمان باشد همه ما مسئولیم: 

---------------------------------------

یادداشت مهر 1392

برای نوشتن این سطور مردد بودم

به نظرم با مجموعه ای از چالشها مواجه هستیم که اگر اقدام به هنگامی نکنیم، تقریبا غیرقابل حل خواهند شد

چالش اول- چالش اخلاق مداری در جامعه

کافی است که یکبار گذرتان به پرونده های قضایی افتاده باشد، در اینصورت یقین دارم عمیقاً آنرا حس کرده اید

خاطرم هست که تا همین چند سال پیش کسبه حرفشان سند بود، اما امروز زیر سند امضاء شده هم می زنند

چالش دوم-ناکارآمدی مدیریتی

با وجود اینکه با توجه به تغییرات اخیر بوجود آمده برای بهبود این موضوع اندکی امیدوارم، اما نمی توانم از آن به راحتی بگذرم. هرکسی که اندک  تعاملی که با سازمان ها و شرکتهای بزرگ دولتی، خصوصی، خصولتی(خصوصی-دولتی) داشته باشد می تواند اثرات این موضوع را به وضوح ببیند. بهره وری بسیار پایین سازمانها و شرکتها محصول مهم این چالش است

چالش سوم-موضوع خانواده ها 

تا همین یکی دو سال پیش دخل و خرج کارمندان با هم در تعادل حداقلی بود، می شد میزان رفت و آمد و ارتباطات خانواده به اندازه ای هست که نیازهای عاطفی و روانی خانواده ها را تامین کند

اما می توانید به سهولت دید که به چه میزان قابل توجهی این موضوع کم شده است

چالش چهارم-بی تفاوتی، بی هدفی و بی انگیزی 

تجربه این چالش را در اغلب کلاس های درس خود با جوانهای بین 20 تا 30 سال به خوبی داشته ام و چقدر برایم خوشحال کنند است که به اندازه دایره نفوذ افراد کلاس توانسته ام آنها را از این شرایط خارج کنم

اما برای اکثریت بقیه هم باید فکری کرد...

چالش پنجم-محیط زیست

آلودگی هوا، پارازیتهای زیبای ماهواره، ترافیک و...فقط باید در شهری مثل تهران زندگی کنید، تا معنای مرگ تدریجی را درک کنید

چالش ششم-اقتصاد بیمار، جامعه بیمار

شاید اگر نرخ تورم کشور مثل بسیاری از کشورها منطقی و مبتنی بر عقل بود، جامعه مجبور به تحمل هزارها پرونده مهریه(با توجه به رونقی که نرخ سکه داشت) و اقدام به اصطلاح دبه کردن در معاملات و صدها پرونده قضایی مربوط به معاملات ملکی و ... نمی شد. صرفنظر از صدمات مالی ناشی از این چالش، صدمات روحی، روانی و عاطفی که بر افراد و خانواده هایشان وارد می شود کاملا جبران ناپذیر است

چالش هفتم-تامین اجتماعی مبهم

اگر حتی فردی کارمند باشد و درست سر هر ماه حق بیمه را بسیار محترمانه و مقتدرانه از فیش حقوقی اش کسر کنند یا کاسب کاری دست به جیب باشی، به گمان خیلی فرق نمی کند چرا که برای روزهای از کارافتادگی و پیری با ابهام مواجه هستی

در همین روزها هم اگر دچار دوا و درمان باشی، درک می کنید که چقدر سخت است، دارویی که برای مثال تا چند ماه پیش 30 هزار تومان قیمت داشت چگونه باید 120 هزار تومان تهیه کنید در حال حقوق شما همان ماهی مثلا 800 هزار تومان است

برای حل همه این چالشها و بقیه مواردی که ننوشتم، بسیار امیدوارم. به همان دلیل کلید

اما افسوسی و آهی که برایم باقی است تا قفلها باز شود چقدر دچار ضررهای مالی و جانی شده ایم

با این وجود باید امیدوار بود و حتما به اندازه دایره نفوذ برای حل این چالش ها اثر گذاشت

 


مرتبط با: نوشته های شخصی ,

برچسب‌ها: مدیریت , مردم , زندگی ,

درباره شبکه های اجتماعی!
جمعه 1394/07/24 ساعت 11:30 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
اگر از شما بخواهم تنها یک ساعت گوشی همراه خود را خاموش کنید، چه خواهید کرد؟ 
جرقه نگاشتن این سطور از یک مشاهده برای من ایجاد شد. چندی پیش در انتظار سبز شدن چراغ راهنمایی در یکی از خیابان های تهران، متوجه خودرو مجاور شدم. راننده مادر جوانی بود که در ثانیه های باقی مانده چراغ قرمز به شدت مشغول تلفن هوشمند خود بود. اما صحنه عجیب تر اینکه، دختربچه 2 یا 3 ساله ای  روی صندلی کودک و با عینکی بر چشمان غرق در بازی با یک تبلت بود! 
1- حتی در پیشرفته ترین کشورها، از نظر تکنولوژی، نحوه استفاده از تلفن همراه اینگونه نیست! اگر نگاهی به کیفیت زندگی خود کنیم، در می یابیم ارتباطات کلامی و عاطفی جای خود را به شبکه های اجتماعی داده است. حتی این روزها همسران ایرانی استفاده از شبکه های اجتماعی به ارتباطات کلامی ترجیح می دهند! 
به گمان من شبکه های اجتماعی در حال پر خلاء های مهارتی اغلب ما در ارتباطات بین فردی است. 
2- شبکه های اجتماعی،  تبدیل به مکانی برای تخلیه روانی افراد، پرکردن وقت و سرگرمی شده است. همین الان محاسبه کنید چه قدر از وقت خود را در شبکه های اجتماعی هستید؟! اگر این زمان بیش از نیم ساعت باشد-که حتماً هست!- یک آسیب دیده شبکه مجازی هستید. چرا که هریک از ما می تواند به جای اختصاص این وقت، زمان خود را به مطالعه، برنامه ریزی، ورزش و خیلی فعالیتهای مناسب تر بگذارد. 
3- من باور دارم شبکه های اجتماعی ابزاری قدرتمند برای کسب و کار و درآمد و تولید ثروت است. کاربردی که به ندرت در کاربران ایرانی مشاهده می شود! شاید اگر برای بازاریابی روز 2 ساعت نیز وقت اختصاص یابد، مناسب است، چرا بازگشت این سرمایه گذاری زمانی تولید ثروت است. 
گاهی باید ایستاد و نگاه کرد که با خود چه می کنیم. باید تعادل کامل را جنبه های مختلف زندگی حفظ کنیم، تا بتوانیم زندگی با کیفیتی داشته باشیم. 
شاد و موثر باشید. 
سید محمد اعظمی نژاد 
تهران-جمعه 25 مهرماه 1394 


برچسب‌ها: بازاریابی , مردم , 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram