تبلیغات
مدیریت و منابع انسانی - مطالب شهریور 1394
هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
یادداشت-ایستگاه چهل و یک سالگی...
دوشنبه 1394/06/30 ساعت 12:04 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
امروز سی ام شهریور 94، ایستگاه چهل و یک سالگی من است. کسی نمی داند چند توقفگاه دیگر در پیش دارم. ظاهراً سرعت گذر عمر از چهل سالگی به بعد کمی بیشتر است! 
از روز گذشته پیام های فراوانی از کسانی داشتم که بسیار برای من عزیز هستند، آنها که مرا همیشه به یاد دارند. این لطف خدا است که طی این سال ها اندک سرمایه اجتماعی را برای خود اندوخته ام. 
حس چهل و یک سالگی، برای من حس لذت بردن از لحظات زندگی است. حس پختگی بیشتر نسبت به روزهای گذشته و نیاز به کسب تجربه بیشتر برای روزهای آینده! در چهل یک سالگی، بیشتر از گوش هایم نسبت به زبانم استفاده می کنم! در چهل و یک سالگی می توانم شکلاتی در دست بگیرم و درباره خوردن یا نخوردن آن تصمیم گیری کنم! 
من از اینکه به این ایستگاه رسیده ام، بسیار خوشحالم. البته تا رسیدن به اینجا آزمون و خطای فراوان داشته ام. خوشبختانه تا این لحظه مسیر زندگی مبتنی بر هدف طی شده است و امیدوارم پس از این نیز اینگونه باشد. 
در پایان این نوشتار، شعر زیبای سهراب را به خودم و دوستانم به عنوان هدیه به اشتراک می گذارم: 
 شب آرامی بود
 می روم در ایوان، تا بپرسم از خود
زندگی یعنی چه؟


ادامه مطلب
مرتبط با: نوشته های شخصی ,

برچسب‌ها: زندگی ,

دغدغه های روزمره...
یکشنبه 1394/06/29 ساعت 12:25 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
undefined

من گمان می کنم هر یک از ما ایرانیان همه روزه، دغدغه ها و نگرانی های متنوع و طبقه بندی نشده ای در سر داریم. 
دغدغه اصلی خیلی از ما از بی پول تا ثروتمند، پول و درآمد است! بچه ها نگران درس و کنکور هستند!  جوان ترها دغدغه کار و ازدواج دارند! میانسال ها، از این نگران امنیت شغلی خود هستند! نزدیک به پنجاه ساله ها، بحران سلامت دارند و نگران قند و چربی خون هستند! و الی آخـــر.....
باید تامل بیشتری داشته باشیم. بدون تردید این رفتارها، نتیجه سبک زندگی ما است که بسیار قابل بهبود است. 

به خاطر دارم حدود 35 سال پیش-وقتی کودکی حدودا 6 ساله بودم!- مادر مادربزرگ من که البته مهربان بود، در اواخر عمر بسیار منفی نگر شده بود. روزی به او گفتم:«هیچ می دونین امروز 30 ام شهریوره؟!»، و او در پاسخ گفت:«آره پسرم. غم انگیز نیست!» و البته او به من فرصت نداد تا بگویم این روز تولد من است و از رسیدن آن چقدر هیجان زده ام!

آنچه که اهمیت دارد این است که در همه جای دنیا این نگرانی ها و دغدغه ها کم و بیش در جامعه وجود دارد اما مهم تر شیوه برخورد افراد با این چالش و سبک رفتاری آنها است. 
یادمان باشد زندگی همین یکبار است. تازه مدت زمان آن نامحدود هم نیست. 

امیدوارم همه ما شاد و موثر زندگی کنیم.
سید محمد اعظمی نژاد
تهران-29 شهریور 1394 
برچسب‌ها: مردم ,

آیه منتخب شهریور 1394
پنجشنبه 1394/06/26 ساعت 02:00 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
ترجمه-بگو: اگر پدرانتان و پسرانتان و برادرانتان و همسرانتان و خویشانتان ( که اصول مجتمع خویشی انسانند ) و اموالی که فراهم کرده اید و تجارتی که از کسادش بیم دارید و جاهای مسکونیی که به آنها دلخوشید ( که اصول قوام مالی اجتماع است ) از خدا و فرستاده او و جهاد در راه او به نزد شما محبوب ترند پس منتظر باشید تا خداوند فرمان خود را ( دستور عذاب شما را ) صادر کند ، و خدا گروه نافرمانان را هدایت نمی کند. 
آیه مبارکه 24 سوره توبه

به گمان من این آیه بسیار قابل تعمق است.

ادامه مطلب

برچسب‌ها: مردم ,

کارگاه آموزشی توسعه مهارتهای رهبری
پنجشنبه 1394/06/26 ساعت 12:01 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )اهداف مهم کارگاه آموزشی:

       ایجاد آمادگی برای نقش های آینده

       پر کردن مجدد شکاف های مهارتی کلیدی

       اجرای برنامه های آموزش و توسعه مبتنی بر شایستگی برای مدیران در سطوح عملیاتی، میانی و عالی

 

نتایج این برنامه:

در نتیجه مشارکت فعالانه شما در این برنامه، قادر خواهید شد:

1-      با پنج رویه رهبری الگو که توسط تحقیقات کوزس و پوسنر در طی بیست سال تحقیق شناسایی شده اند، آشنا شوید.

2-      با شیوه کاربرد پنج شایستگی متمایز برای رهبری تان در سازمان آشنا شوید.

3-      شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود، مبتنی بر بازخورد معتبر از ال.پی.آی

4-      انتخاب اقداماتی که می خواهید توانایی رهبری شما را افزایش دهد.

5-      تعهد به چند اقدام که در طی یک ماه بعد تبدیل به رهبری بهتر شوید. 

6-      بررسی دروس آموخته درباره تجربیات شما در محیط کار شرکت.

 

در برنامه چالش رهبری درباره سؤالاتی از قبیل موارد زیر بحث خواهد شد: 

1-      ارزش هایی که باید اعمالم را به عنوان یک رهبر راهنمایی کنند چه هستند؟

2-      چگونه به بهترین وجه الگویی برای دیگران شوم؟

3-      چگونه در شرایط بسیار غیر قابل پیش بینی چشم انداز آینده را ترسیم کنم؟

4-      چگونه توانایی ام را برای ترغیب دیگران نسبت به یک هدف مشترک بهبود دهم؟

5-      چگونه محیطی ایجاد کنم که نوآوری و خطر پذیری را تشویق کند؟

6-      چگونه تیمی منسجم و با روحیه تشکیل دهم؟

7-      چگونه قدرت و اطلاعات را تسهیم کنم، ضمن این که پاسخگویی حفظ شود؟

8-      چگونه شادی بیشتر و جشن گرفتن را در تلاش هایمان قرار دهیم؟

9-      منبع اعتماد به نفس مورد نیاز برای هدایت دیگران چیست؟

10-     چگونه بهبود توانایی رهبری ام را شروع کنم؟

 

مخاطبان:

       مدیران و کارآفرینان 

       مدیران پروژه

       کارشناسان تصمیم ساز

       همه کسانی که تصمیم به رهبری بهتر دارند.

       و هر کسی که این متن را می خواند ، که یعنی اهل تفکر و برنامه ریزی است و رشد علمی ، برایش اهمیت دارد . 

ادامه مطلب

برچسب‌ها: رهبری , آموزش , مدیریت ,

ترفندهایی برای بهره‌وری بیشتر در کسب‌وکارهای کوچک
چهارشنبه 1394/06/25 ساعت 10:39 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
هدایت و راهبری یک کسب‌وکار کوچک، گاه بسیار دشوار است، چرا که ممکن است در طول هر روز نیاز باشد شما با بیش از 10 نفر هماهنگی کنید، به کارهای جاری رسیدگی کنید و همه این موارد نیازمند اختصاص وقت و توجه کافی است.


اما بهره‌وری شخصی کمک می‌کند تا شما بتوانید کسب‌وکار خود را بهره‌ورتر کنید و بسیار مهم است که بتوانید همیشه شرایط خود را کارآمد و مناسب نگاه دارید. در این نوشتار ترفندهایی برای بهره‌وری بیشتر در کسب‌وکار که به صورت روزانه قابلیت استفاده دارد، ارائه می‌شود.
 • به‌صورت ماهانه براساس قانون 80-20 برنامه‌ریزی کنید. قانون تجزیه و تحلیل پارتو(این ابزار قبلا در همین ستون معرفی شده است) ابزاری مفید و قدرتمند برای اولویت‌بندی است. براساس این قانون 20 درصد از فعالیت‌های روزانه ما منجر به 80 درصد از نتایج مورد انتظار ما خواهند شد. 

بنابراین یکی از اقدامات مهم و اثربخش بررسی و یافتن فعالیت‌ها و اقداماتی است که در طول یک روز وقت شما را می‌گیرد اما نتایجی کلیدی و چشمگیر به وجود نمی‌آورد. شما می‌توانید با برنامه‌ریزی صحیح اقداماتی را انجام دهید که دقیقا برای شما نتایجی عالی تولید می‌کند. 
 • لیست اولویت‌بندی‌های خود را کوتاه کنید. اغلب افراد فعال در کسب‌وکارهای کوچک، فهرست بی‌پایانی از کارها در طول روز برای خود دارند و به همه چیز به اندازه‌ای برابر توجه می‌کنند. 
اما باید بدانید در یک کسب‌وکار کوچک، یک فهرست اولویت‌بندی شده بیش از 10 فعالیت موجب سردرگمی بیشتر می‌شود. جالب اینجا است هرچقدر این فهرست خلاصه‌تر و کوتاه‌تر باشد، میزان تمرکز تیم کاری شما برای فعالیت‌های تعریف شده بیشتر و دقیق‌تر خواهد بود. 

 • نامه‌ها و ایمیل‌های غیرضروری را کنار بگذارید. شاید به صورت روزانه ده‌ها خبرنامه و ایمیل متفرقه به صندوق پستی شما ارسال شود اما با خواندن هر خبرنامه حتی برای یک دقیقه، شما به بهره‌وری خود لطمه وارد می‌کنید. شما می‌توانید خواندن ایمیل‌های غیرضروری را به زمان‌های فراغت خود موکول کنید. 
 • جلسات کاری را به حداکثر 30 دقیقه محدود کنید. سعی کنید این عادت را در خود و همکاران تقویت کنید که حداکثر در 30 دقیقه جلسات را به اتمام برسانید مگر اینکه تشخیص دهید برای موضوعی خاص نیاز به زمان بیشتری داشته باشید. 
معمولا وقتی تعداد و زمان جلسات در یک سازمان زیاد می‌شود، نشان‌دهنده آن است که افراد توانایی گفت‌وگو و تعامل اثربخش را با هم ندارند و به همین دلیل اغلب جلسات بدون رسیدن به نتیجه‌ای مشخص به پایان می‌رسد. 

 • حداقل هر ماه یک بار، درباره آینده سازمان فکر کنید. به‌عنوان یک رهبر سازمانی، شما باید بدانید آینده صنعت و کسب‌وکار چگونه است، شرکت شما به کدام جهت حرکت می‌کند، چگونه می‌توانید متمایز عمل کنید و اینکه چه اقداماتی را باید بهتر انجام دهید. برای این کار می‌توانید به پیاده روی یا دوچرخه سواری بروید و در تنهایی ذهن خود را با این سوالات مشغول کنید و برای آن بهترین پاسخ‌ها را بیابید. 
 • برنامه روزانه را براساس شرایط روحی و سطح انرژی خود تنظیم کنید. بسته به میزان انعطاف پذیری کسب‌وکار خود، شما می‌توانید برنامه روزانه خود را براساس وضعیت خلق و خو و سطح انرژی خود تنظیم کنید. 
برای مثال، اگر احساس می‌کنید میزان سطح انرژی شما در ابتدای روز بیشتر است می‌توانید جلسات کاری خود با همکاران را برای یک پروژه جدید یا خلاقانه برای این ساعت تنظیم کنید. 

 • تفویض کار را بیاموزید. احساس می‌کنید در کارها غرق شده‌اید؟ یادتان باشد قرار نیست تمام بار کسب‌وکار خود را شما به تنهایی به دوش بکشید. در عوض باید کسی را پیدا کنید که بتوانید کارهای خود را به او واگذار و فعالیت‌ها را در میان اعضای تیم کاری خود توزیع کنید. 
 • از تجزیه و تحلیل‌های فلج‌کننده اجتناب کنید. اغلب ما آنقدر درگیر انجام تجزیه و تحلیل‌های گیج‌کننده می‌شویم که موجب اختلال در تصمیم‌گیری می‌شود. به عبارتی سعی کنید برای تجزیه و تحلیل به اندازه کفایت اطلاعات گردآوری کنید اما اجازه ندهید این کار موجب به تاخیر انداختن تصمیمات شود. 
 • در هر هفته کاری، یک جلسه به ایده‌پردازی با کارکنان اختصاص دهید. برای جلب مشارکت و اخذ نظرات خلاقانه یک جلسه اختصاصی در هر هفته با کارکنان برای جمع آوری ایده‌های خلاقانه آنها برگزار کنید. در این جلسات سعی کنید کاری کنید تا افراد بتوانند نظرات خود را به صورت آزادانه بیان کنند. 

 • محل کار را برای کارکنان دلنشین کنید. مطالعات نشان می‌دهد بین راحتی محیط کار و بهره‌وری افراد ارتباط مستقیمی وجود دارد. سعی کنید با چیدمان صحیح و زیبا و به کارگیری نور مناسب، محیط کار را برای کارکنان دلچسب کنید. شاید بهترین تجربه برای این موضوع شرکت گوگل باشد که توانسته بهترین تجربه را برای کارکنان در محیط کار فراهم سازد. 
 • سلامت خود را در اولویت قرار دهید. در نهایت، باید حواستان باشد برای کسب‌وکار از سلامت خود برداشت سرمایه نکنید. ضمن اینکه باید کارکنان را نیز به رعایت عادات مناسب برای حفظ سلامتی ترغیب کنید! تحقیقات نشان می‌دهد تغذیه نامناسب و عدم فعالیت بدنی بر میزان بهره‌وری در محل کار تاثیرگذار است.
برچسب‌ها: بهره وری , مدیریت , 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram