تبلیغات
مدیریت و منابع انسانی - مطالب دی 1394
هر روز بهتر می شویم، اگر روحیه و امید داشته باشیم. (روزنوشتهای سید محمد اعظمی نژاد)
شاید برای هر یک از ما اتفاق بیافتد!
چهارشنبه 1394/10/30 ساعت 05:44 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
چندی پیش روز بسیار پرچالشی را گذرانده بودم. روز حل مجموعه ای از مسایل دشوار و بسیار پیچیده!. 
 یکی از مهارت های کلیدی معرفی شده توسط مجمع جهانی اقتصاد برای افراد در سال 2015«حل مسایل دشوار» عنوان شده است. و من فهمیدم که هنوز تقویت این مهارت از نقاط بهبود من است! 
ساعتی از نیمه شب گذشته بود، با خستگی غیرعادی از فعالیت ها و تنش های روزانه و کار و مطالعه آخر وقت، به خواب رفتم. نیمه های شب حس عجیب داشتم احساس کردم قلبم در شرف توقف است. واقعیت آن است که گمان کردم که جان به جان آفرین تسلیم کرده ام! 
اما در همان حال سوالات و ابهامات مهم و جدی با خود داشتم؟ 
1- رویاها، ایده ها و برنامه های زمان بندی که داشتم، چه می شود؟! 
2- چه قدر توانسته ام برای مهم ترین افراد زندگی خود شرایطی فراهم کنم که بدون حضور فیزیکی، بی دغدغه مالی به زندگی روزمره ادامه دهد؟! 
پی نوشت: این جا بود که به اهمیت پیام کتاب پدر پولدار-پدر فقیر پی بردم. هنوز برای بسیاری از ما تولید ثروت نیاز به حضور فیزیکی دارد! 
3- آیا واقعا" ممکن است این اتفاق به این زودی بیافتد؟! 
4-  حضور و وجود من به جز خانواده ام، برای چند نفر در این دنیا مهم است؟! آیا در تاثیرگذاری و تهییج دیگران برای زندگی بهتر موثر بوده ام؟! 

اما خوشبختانه فردای آن روز از خواب برخاستم! 
شاید درس آموخته مهم این اتفاق آن است که باید بعضی از رویکردها و رویه ها را برای ادامه مسیر زندگی تغییر داد چرا که زندگی کوتاه تر از آن است که گمان می کنیم...
سید محمد اعظمی نژاد
تهران-30 دی ماه 1394 


برچسب‌ها: زندگی , مدیریت ,

بازاریابی پیش از تولید یا تولید پیش از بازاریابی
سه شنبه 1394/10/29 ساعت 12:36 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

کافه سوال-صفحه مدیران روزنامه دنیای اقتصاد

مشاور عزیز

طرحی را در ذهنم دارم كه برای تولید آن احتیاج به حداقل 200 میلیون تومان سرمایه‌گذاری دارم و محصول تولیدی فسادپذیر است و قابلیت انبارداری ندارد.

در حال حاضر نمی‌دانم آیا اول باید سرمایه‌گذاری و محصول را تولید كرد، بعد بازاریابی كرد یا اول باید بازاریابی كرد بعد تولید.اگر حین بازاریابی مشتری بگوید نمونه كار ارائه بدهید من باید چه كار كنم؟ اگر هم تولید كنم و مشتری نداشته باشد، آن موقع باید چه كار كنم؟ لطفا من را راهنمایی کنید.

***

پاسخ مشاور:

یکی از دغدغه‌ها و ابهامات جدی اغلب افراد کارآفرین همین پرسش است: ابتدا باید تولید محصول کرد و بعد بازاریابی یا اینکه بازاریابی پیش از اقدام به تولید است؟

به نظر می‌رسد پاسخ به این سوال در درون آن پنهان است. فرض کنید بتوانید تمام موانع تولید را پشت سر بگذارید، منابع مالی و فیزیکی را تامین کنید، طراحی‌های مورد نظر خود را انجام دهید و ایده خود را به محصول تبدیل کنید و انباری پر از محصول در اختیار داشته باشید. اما چه ضمانتی وجود دارد که بتوانید این محصول را به صورت مناسب وارد بازار کنید و با استقبال مورد انتظار شما مواجه شود. بی‌تردید بازاریابی باید پیش از اقدام به تولید صورت بگیرد. اما اقدامات عملی پیشنهادی زیر می‌تواند به شما کمک کند تا گام‌های خود را برای کسب موفقیت با اطمینان هر چه بیشتر بردارید:


1) برنامه‌ای جامع برای بازاریابی و تبلیغات داشته باشید. تهیه و تدوین یک برنامه بازاریابی و تبلیغات شاید به اندازه طراحی و ساخت محصول شما مهم باشد، چرا که در صورت عدم موفقیت در این بخش محصولات تولیدی روی دست شما خواهد ماند. برای انجام این کار نیاز است بررسی دقیقی از محصولات مشابه احتمالی در بازار و ویژگی‌های آنها، وضعیت قیمت، دسترسی مشتریان به آنها، وضعیت و نحوه توزیع داشته باشید. تعیین دقیق بازار هدف و مشتریان با توجه به نوع و ماهیت محصول تولیدی نیز بسیار مهم است. شما باید بدانید برای چه بخشی از جامعه محصول تولید می‌کنید و از رفتارهای مصرف آنها به خوبی آگاهی داشته باشید.


2) «نمونه محصول» تولید کنید. پیش از اینکه نیاز باشد سرمایه‌گذاری کاملی برای تولید محصول خود انجام دهید، نسبت به تولید «نمونه محصول» اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از امکانات و تجهیزات بسیاری از شرکت‌هایی که به دلیل رکود یا عدم موفقیت در کسب‌و‌کار با حداقل ظرفیت در حال فعالیت هستند استفاده کنید. ویژگی مناسب تولید نمونه محصول آن است که نیاز به سرمایه‌گذاری کامل برای تولید نمونه ندارید و با سرمایه‌ای بسیار کم می‌توانید نسبت به این کار اقدام کنید.


3) از مشتریان بالقوه بخواهید «نمونه محصول» را آزمایش کنند. یکی از راه حل‌های مناسب برای اطمینان از اینکه محصول جدید شما با چه میزان استقبال در بازار مواجه خواهد شد، ارائه نمونه‌های تولید به مصرف‌کنندگان نهایی است. برای مثال اگر محصول شما یک ماده غذایی است، می‌توانید با ارائه نمونه‌های کوچکی از آن به مصرف‌کنندگان از میزان استقبال احتمالی مشتریان مطلع شوید.


4) در ارائه «نمونه محصول» توجه خود را به مشتریان جامعه هدف معطوف کنید. این بسیار مهم است که محصول جدید تولیدی شما چه بخشی از بازار هدف را نشانه گرفته است. در نظر گرفتن نظرات و واکنش‌های مشتریان جامعه هدف نسبت به نمونه محصول و اعمال تغییرات لازم در محصول نهایی می‌تواند تضمینی برای موفقیت محصول در هنگام ورود به بازار باشد.


5) کانال‌های بازاریابی خود را انتخاب کنید. انتخاب کانال‌های ارتباطی مناسب و شیوه به کارگیری آنها یکی از اساسی‌ترین موضوعات برای موفقیت در جهت ورود به بازار است. برای اینکه بتوانید با نسل جدید مشتریان خود ارتباط موثرتری برقرار کنید نیاز است که برای معرفی و بازاریابی محصول خود از فضای مجازی بیشترین بهره‌برداری را داشته باشید. ایجاد و راه‌اندازی وب سایت اینترنتی، استفاده از شبکه‌های مجازی پرکاربر مانند فیس بوک، توییتر، تلگرام، اینستاگرام از جمله کانال‌های بازاریابی کم هزینه و پربازده است.


6) از بازخوردهای مشتریان در حین ارائه «نمونه محصول» استفاده کنید. نظرات افراد در خصوص نمونه محصول بهترین ورودی برای بازنگری و اصلاح است و می‌تواند شما را برای آماده‌سازی یک محصول با حداقل نقایص آماده کند. شاید یکی از بهترین نمونه‌های انجام این کار شرکت مایکروسافت و عرضه محصولات نرم‌افزاری آن باشد. این شرکت طی ماه‌های گذشته در سال 2015 آخرین نسخه ویندوز 10 را به صورت رایگان در اختیار کاربرانی که از آن به صورت آزمایشی استفاده کرده بودند قرار داد و این نشان می‌دهد بازخوردهای مشتریان برای اصلاحات نهایی محصولی که قرار است به تازگی وارد بازار شود به چه اندازه حائز اهمیت است.


7) پس از نهایی شدن محصول جدید، مالکیت معنوی آن را به ثبت برسانید. چنانچه طرح یا ایده شما متمایز باشد، این تهدید وجود دارد که به سرعت مورد کپی برداری واقع شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود پس از رفع نقایص و نهایی شدن محصول مالکیت معنوی آن را به نام خود به ثبت برسانید. به خاطر داشته باشید بازاریابی فرآیند حیاتی است که قبل از طراحی و تولید محصول جدید باید آن را فعال کنید. بازاریابی در کسب‌وکار شباهت زیادی به دو استقامت دارد که برای موفقیت در آن باید برای آن استعداد ذاتی و آمادگی کامل داشته باشید.

سیدمحمد اعظمی‌نژاد

رئیس کمیته آموزش و پژوهش انجمن مدیریت ایران


برچسب‌ها: مدیریت , بازاریابی ,

لینک های مرتبط: لینگ مقاله در روزنامه ,

برای وطن...
دوشنبه 1394/10/28 ساعت 09:46 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )
[http://www.aparat.com/v/2lBZW]

همیشه به این موضوع باور دارم که لیاقت مردمان ایران زمین، شاد زیستن است. اعتقاد دارم که هر یک از ایرانیان لایق زندگی همراه با رفاه و آرامش هستند.  
هر بار که به جایی از وطن عزیزمان سفر می کنم، می بینم که درصد انسان های خوب و با تقوی از دیگران بیشتر است. 
شاید نقطه عطف تاریخی لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران، برای همه تکالیف مهمی را یادآوری می کند. 
بخش از نتایجی که طی 12 سال گذشته بدست آمده قابل تامل است. به گمان من طی این سالها فرهنگ مردمان ما دچار تغییرات زیاد(و البته ناخوشایندی) شده است. 
در اغلب کشورهای توسعه یافته، ردپای ارزشهای اخلاقی بسیار پر رنگ است. 
باید یادآوری کنم بدون اراده و خواست واقعی هریک از ما اتفاق فوق العاده ای برای بهبود کیفیت زندگی مان اتفاق نخواهد افتاد. 
1- تمرین کنیم منافع ملی و جامعه را بر منافع فردی ترجیح دهیم. 
2- بدانیم برای تولید ثروت فردی و ملی باید کار کرد و ارزش تولید کرد. دوران دلالی و خرید و فروش ارز، سکه، دلار و ... سپری شده است. برای تولید ارزش برای جامعه باید اراده به خرج دهیم. 
3- حواس مان باشد برای حل مسایل با دیگران مهارت های گفتگو و حل مساله به صورت برد-برد را تقویت کنیم. کاری کنیم درشت گویان، دروغ گویان و بداخلاقایان تغییر رویه دهند. 
4- یکی از بهترین راه ها برای توسعه افزایش میزان فرهیختگی در سطح جامعه است. کتاب خواندن، حتی روزنامه خواندن، فیلم خوب دیدن و خیلی کارهای ساده دیگر...
5- یادمان باشد شرایط جامعه امروز ما نیاز به افراد حرفه ای و کاربلد دارد. کاری کنیم که تا غیرحرفه ای ها مجبور شوند حرفه ای شوند. 
6- اقتصاد و کسب و کار امروزه نیازمند افرادی چندقابلیتی و با دانش و مهارت های میان رشته ای است. 
7- مراقب باشیم تا افراد شایسته را برای پست ها و کارهای مهم و کلیدی انتخاب کنیم، کاری کنیم افراد بی کفایت جای خود را به افراد شایسته دهند یا لااقل خود را توسعه دهند. 
وطن ما ایران شایسته بهترین ها است. مردمان آن شایسته بالاترین کیفیت زندگی هستند. امیدوارم همگی با هم به این مهم دست پیدا کنیم. 
سید محمد اعظمی نژاد
تهران 28 دی ماه 1394
پی نوشت: کلیپ وطنم با صدای فوق العاده شهرام ناظری هدیه شادمانی این روزها در سایت و کانال می باشد.
شاد و موثر باشید. 
کانال تعاملی مدیریت و منابع انسانی @hrjournalist
سایت  www.hrjournalist.com
ذهن ما شایسته  بهترین و مناسب ترین  مطالب است.


سوال هفته(شماره 2)
یکشنبه 1394/10/27 ساعت 12:12 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

برچسب‌ها: رهبری , مدیریت ,

هزینه فکر کردن!
یکشنبه 1394/10/27 ساعت 12:11 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سید محمد اعظمی نژاد | ( دیدگاه ها )

برچسب‌ها: موفقیت فردی , مدیریت , 
نظر سنجی
به نظر شما نقش هریک از ما برای بهبود کیفیت زندگی خود در کشور چقدر است؟

دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

Instagram